Organik Tavuk & Yumurta

Gıda sektöründe son yılların en çok tartışılan konularından biri yediğimiz et ve tavuğun sağlıklı olup olmadığıdır. Gerek kırmızı et gerekse beyaz et insanın sağlıklı büyümesi ve yaşaması için en gerekli gıda maddeleridir. Protein ihtiyacının büyük bölümünü bu gıdalar karşılar. Dünya nüfusunun artması, et tüketiminin de artmasına neden oldu. Artan bu talebin karşılanması için hayvan yetiştiriciliğinde sentetik hormonlar kullanılmaya başlandı. Böylece et hayvanı daha kısa sürede hedeflenen ağırlığa ulaşmakta ve pazara sunulmaktadır. Ayrıca hayvanların hastalanmasını önlemek için antibiyotikler de kullanılmaktadır. Hatta et ürünlerinde suni renklendiriciler ve tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Bütün bunlar tüketiciyi endişelendirmiş ve organik et tüketimine yöneltmiştir.


Organik et hayvanı tamamen organik yemlerle beslenir ve serbestçe dolaşır. Hayvanın dolaştığı alanın etrafında da konvansiyonel tarım yapılmamalıdır. Hayvanlara GDO’ lu yem kesinlikle verilmez, hormon ve antibiyotik kullanılmaz. Beş dönüm meraya bir hayvan düşer. Irk özellikleri, iklim şartları ve ahırların durumu da organik hayvancılıkta önemlidir. Doğal yollarla üreme olur. Doğumdan kesime ve tüketiciye gidene kadar her aşaması sertifikalandırılır. Organik et ve organik tavuk yetiştiriciliği biraz daha zorlu şartlarda yapıldığı için ve az bulunduğu için normal et-tavuklara göre daha pahalıdır. Günümüzde marketlerde, pazarlarda ve kasaplarda organik et, organik tavuk, doğal tavuk, köy tavuğu gibi etiketlerle et-tavuk ürünleri satılıyor.

%100  Organik Et ve Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Bu etiketlerle satılan et veya tavuğun organik olup olmadığı ürünün görünümüne bakarak anlamak mümkün değildir. Organik ürün her aşaması denetlenmesi ve yetkili sertifikasyon kuruluşunun sertifika vermesi gerekmektedir. Marketten alınacak etin %100 organik et olup olmadığını anlamak için hem Tarım Bakanlığının hem de sertifikasyon kuruluşunun logosunun olup olmadığına bakmak gerekir. Başka türlü emin olmak mümkün değildir. Doğal, organik gibi sahte etiketleri en çok tavuklarda görüyoruz. % 100 organik tavuk, Organik Ürün Yetiştiriciliği Yönetmeliğine uygun olarak yetiştirilmiş, denetlenmiş ve sertifikalandırılmış tavuktur. Serbest gezen her tavuk organik değildir. Gezdiği yerlerde zararlı kimyasallara maruz kalabilir, gdo’ lu yem yiyebilir. Bu durum denetlenmediği için de sertifika verilmez.

Organik tavuk yetiştiriciliğinde tavuğun ırkı ve kümesin özellikleri önemlidir. Kesinlikle organik yemle beslenir. Antibiyotik ve hormon kullanılmaz. Konvansiyonel tavuklar 45 günde kesime hazır hale gelirken organik tavuklar 80-90 günde istenen ağırlığa gelir. Bütün bu aşamalar denetlenir ve yetkili kuruluşça sertifikalandırılır. Organik et veya tavuk ürünleri sağlıklı beslenmenin temel gıdalarıdır. Gelişim için gerekli protein, vitamin ve mineralleri kırmızı veya beyaz etten alırız. Özellikle bebeklik çağından itibaren çocukların zihinsel gelişimi için de önemli gıdalardır. Marketten alınan et doğal veya organik değilse vücudumuza bazı zararlı maddelerin girme olasılığı yüksektir. Birbirine karıştırılan bir durumda doğal et ve organik et konusudur. Doğal et ve doğal et ürünleri de merada serbestçe dolaşan, yaylaların temiz havasını alan, hormon ve antibiyotik verilmeyen, suni yem verilmeyen hayvanlardan elde edilir. Organik ürünlerden farkı ise denetlenmemesi ve sertifikasız olmalarıdır. Ama doğal et ve et ürünlerini alırken hayvanın yetiştiği şartlardan emin olmak gerekir.

Tavuk ürünlerinde de benzer durumlar yaşanıyor. Market ve köylü pazarlarında köy tavuğu, doğal tavuk gibi etiketlerle tavuk satılıyor. Bu ürünlerin doğal tavuk ve doğal tavuk ürünleri olduğunu kesinlikle bilemeyiz. Serbest dolaşırken hayvan kimyasal gübreli yem yiyebilir. Ama konvansiyonel üretim tavuklardan daha sağlıklıdır. Tavuk çiftliğini biliyor ve güveniyorsanız bu sağlıklı tavukları rahatlıkla alabilirsiniz

Bu kategoride ürün bulunamadı.

Brand11
Brand
Brand2
Brand1
Brand3
Brand4
Brand5
Brand7
Brand6
Brand8
Brand9
Brand10